Nos do piękna: Christine Nagel


Dziś trochę inny wpis niż zazwyczaj. O osobach, które są najważniejsze w procesie tworzenia perfum, a o których bardzo często się zapomina... A więc najważniejszą osobą w świecie zapachów jest „nos”, czyli perfumiarz, który pracuje nad kreacją perfum. Tak powinno przynajmniej być, ale często okazuje się, że bywa nią marketingowiec, ewentualnie project/brand manager, który od A do Z planuje strategię marketingową produktu. Twórcom zapachów poświęca się zdecydowanie mało miejsca w tej strategii, choć bywają oczywiście gwiazdy wśród „nosów”, na nazwiskach których opiera się cały marketing.


Gwiazdami perfumiarstwa są niewątpliwie Thierry Wasser (Guerlain), Francois Demachy (Dior) i Francis Kurkdjian (własna marka i współpraca z innymi). Często to nawet nie oni stoją za kreacjami im przypisywanymi, a stanowią jedynie „końcowy człon akceptacji” dzieł innych, mniej znanych perfumiarzy, którzy miesiącami, a nawet latami pracują żmudnie nad tworzeniem perfum.

Dziś o jednym z moich ulubionych „nosów”, która gwiazdą nie jest - Christine Nagel. Pochodząca z Genewy perfumiarz ma 60 lat i obecnie jest głównym kreatorem zapachów marki Hermes. W swojej karierze zawodowej była też przez długi czas związana z Jo Malone London i podejmowała współprace z innymi znanymi markami, jak Narciso Rodriguez, Dior, Guerlain czy Cartier. Spod jej „nosa” wyszło wiele unikatowych i ciekawych zapachów - spora cześć ekskluzywnej serii Guerlain Les Elixirs Charnels, słynne for her Narciso Rodrigueza (przy współpracy z Francisem Kurkdjianem), wycofana Miss Dior Cherie i mój ulubiony „anioł” od Thierrego Muglera - Le Lys Angel.

Mentorem i pierwszym nauczycielem Nagel był Michel Almairac - znany i ceniony „nos”, który stworzył kilka rynkowych bestsellerów, m.in całą podstawową linię Chloe... I w tym przypadku sprawdza się teoria, że uczeń czasem przerasta nauczyciela, bo Nagel poszła o krok dalej. Christine tworzy kreacje bardziej dojrzałe i ciekawsze. Może dlatego, że czerpie inspiracje z tego, co sama ceni i nosi... A jej ulubieńcami są między innymi Feminite du Bois i Ambre Sultan Serge Lutensa.

W swoim perfumowym życiu miałam bardzo wiele zapachów, których twórczynią była Christine Nagel. Teraz mam trzy, które - przysięgam - są do siebie tak podobne, że od razu można wyczuć, że stworzyła je jedna osoba. Nie chodzi tu wcale o podobieństwo samych zapachów, ale o identyczną w przypadku całej trójki konstrukcję. Typową dla Nagel, której próżno szukać u innych „nosów”. Jeśli zatem lubicie Si Armaniego mogę w ciemno obstawiać, że spodobają się Wam Mille et une Roses Lancome i Une Nuit Magnetique The Different Company... Choć każdy z nich jest odą do zupełnie innej nuty. Mille et une Roses to królestwo róż na cieplej bursztynowej bazie, Si to gęste porzeczkowe krzewy na waniliowej chmurce, a Une Nuit Magnetique to jagody na benzoinowej podstawie.

Każdy z nich jest piękny na swój sposób. Si i Mille et une Roses to zapachy urocze, niewymagające, noszące się lekko i przyjemnie. Wybitnie kobiece i czarujące, i mimo, że dzieli je 14 lat bardzo do siebie podobne. Une Nuit Magnetique jest trochę bardziej wymagający, jak na niszę przystało, ale to jeden z tych wdzięczniejszych zapachów niszowych - bez udziwnień, silenia się na artyzm - zupełnie noszalny i nieprzerażający nawet mniej zaprawionych w bojach nosów.

Mieliście okazję mieć/testować jakieś zapachy stworzone przez Christine Nagel?Oto jej niektóre kreacje:

1998 - Fendi, Theorema
1999 - Lancome, Mille et Une Roses
2001 - Cartier, Eau de Cartier
2001 - Chopard, Madness
2002 - Mauboussin, Histoire d’Eau
2003 - Narciso Rodriguez - For her edt
2005 - Dior, Miss Dior Cherie
2005 - Thierry Mugler, Angel Le Lys
2006 - Yves Rocher, Rose Absolue
2006 - Narciso Rodriguez, For her edp
2006 - Dolce & Gabbana, The One
2006 - Jesus del Pozo, In Black
2008 - John Galiano, John Galiano
2009 - Lancome, Hypnose Senses
2009 - Lolita Lempicka, Si Lolita
2010 - Jo Malone, Oud & Bergamot
2011 - Etat Libre d’Orange, Archives 69
2013 - Armani, Si
2014 - Jo Malone, Wood Sage & Sea Salt
2014 - The Different Company, Une Nuit Magnetique
2016 - Hermes, Galop
2017 - Hermes, Twilly

Zdjęcie Christine Nagel: www.graziame.com