Cytrusowe nieboSą zapachy uniwersalne i całoroczne, a są i takie, których nie wyobrażam sobie w innym kontekście „niż”. Jednym z nich jest Aqua Allegoria Mandarine Basilic Guerlaina. Dla mnie to kompozycja stworzona na 25+ stopni w słońcu, bo słońce i wysoka temperatura dają mu rozkwitnąć i powodują, że trzyma się skóry, jak szalony, co rzadko zdarza się zapachom cytrusowym.

Nie bardzo lubię zapachy z wyczuwalną dominantą cytrusów. Mandarine Basilic jest jednym z niewielu wyjątków potwierdzających regułę i pewnie potwierdza ją tylko dlatego, że nie króluje tu cytryna, której w perfumach szczerze nie znoszę. Mandarine Basilic to oda do pomarańczowych cytrusów - klementynek, mandarynek i gorzkich pomarańczy.

Tytułowy duet mandarynki i bazylii zdominowany został przez tę pierwszą. Bazyli jest tu tylko odrobina i trudno ją wyczuć samodzielnie. Istnieje jedynie jako kontra łagodząca mocne uderzenie cytrusów... A tych jest cała masa! Orzeźwiających i soczystych. Pięknie ujętych, wiernie oddanych, bardzo naturalnych i mega energetycznych.

Prym w całym okresie brzmienia zapachu wiodą klementynki i mandarynka. Towarzyszy im zgrabnie ujęty kwiat pomarańczy oraz same pomarańcze w ich najbardziej wytrawnej gorzkiej formie. Do tego świeża bazylia (absolutnie nie żadne suche zioła), która łagodzi cierpkość cytrusów i zielona herbata, która sprawia, że miks ten staje się jeszcze bardziej energetyczny i słoneczno-letni.

Aqua Allegoria Mandarine Basilic to zapach stworzony na upały. Orzeźwiajacy, pozwalający na odpoczynek ciała i umysłu, kiedy horrendalnie wysokie temperatury zabierają energię i zdolność jasnego myślenia. To jak powiew zimnego wiatru, który daje chwile wytchnienia i pozwala na spokojny, głęboki oddech.

Do tego jest to zapach bezpieczny i w pełni akceptowany przez otoczenie. Chyba nie poznałam jeszcze nikogo, komu by się nie podobał...

Specyfikacja:

Guerlain, Aqua Allegoria Mandarine Basilic, woda toaletowa
Premiera: 2007
Nuty głowy: klementynka, kwiat pomarańczy, bluszcz, zielona herbata, gorzka pomarańcza
Nuty serca: piwonia, rumianek, mandarynka, bazylia
Nuty bazy: drzewo sandałowe, bursztyn
Twórca (nos): Marie Salamagne
Trwałość: 5/6
Projekcja: 3/6