In fragrances mainstream

Dziewczyna od Diora, czyli o Poison Girl eau de toilette

Konsultantka w jednej z sieciówek powiedziała mi ostatnio, że słodkie perfumy kupują częściej kobiety po 30-tce niż młode dziewczyny, którym są one w znakomitej większości dedykowane. Początkowo chciałam oczywiście dyskutować, ale z drugiej strony, jak dyskutować z kimś, kto wie znacznie lepiej niż ja, co kupują klientki perfumerii?... I jakby się nad tym zastanowić może być w tym sporo prawdy.

Przebywając w otoczeniu innych czuję przede wszystkim perfumy na mocnej waniliowej bazie, czyli zapachy ewidentnie słodkie. Raz, że wanilia jest na topie od dobrych kilku lat, dwa - siłę projekcji ma prawie zawsze kosmiczną... I rzeczywiście najczęściej wyczuwam ją na trzydziesto(kilku)latkach, czyli na "tym typie klientki", o którym mówiła sprzedawczyni z perfumerii. Sama jestem tą kategorią wiekową i zauważam, że z wiekiem stan waniliowej psychozy, na którą cierpi spora cześć społeczeństwa dotknął rownież mnie... i dalej z powodzeniem się pogłębia. Dlatego wszystkie waniliowe premiery ostatnich miesięcy nie umykają również mojej uwadze. Jedną z nich jest ta, która przeszła właściwie bez większego echa - Poison Girl edt.

Uważam, że poza Mon Guerlain jest to najciekawsza premiera tego roku wśród zapachów słodkich. Na tle takich byle jakich bezpłciowców, jak Stronger With You Armaniego czy płaskich i nieco syntetycznych Dahlia Divin Nude Givenchy - Poison Girl edt wypada naprawdę dobrze, choć na pewno nie jest to zapach na miarę Diora. Ma jednak niezaprzeczalny urok, dlatego zasłużył na to, by o nim napisać, tym bardziej, że pisze się o nim w sieci naprawdę niewiele.

Poison Girl edt doskonale definiuje jego nazwa - to zapach bardzo dziewczęcy. Do rodziny sławnych Trucizn Diora ma się nijak, ale rozumiem dobry chwyt marketingowy domu mody. Włączenie Poison Girl do serii klasyków zrobionej z wyjątkowym kunsztem miało zapewne zwrócić uwagę młodej klienteli na całą gamę dostępnych na rynku zapachów linii Poison... Podobnie Dior zresztą zrobił z linią Miss Dior, dołączając do młodej duchem serii flanker Le parfum dedykowany zdecydowanie starszym klientkom. Tak czy siak, wyszło wbrew pozorom konsekwentnie i zgodnie z polityką firmy, choć nie zliczę pomstujących na Diora za ruch włączenia "Girl" do rodziny Poison.

Jeśli chodzi o sam zapach - jest oparty na zasadach, na których opierają się wszystkie hity sprzedażowe ostatnich lat. Jest przyjemnie, słodko i bez zadęcia. To, co jednak wyróżnia Poison Girl edt na tle konkurencji to to, że nie ma tu słodyczy absolutnej i przyduszającej. W otwarcie twórca zapachu Francois Demachy sprytnie bowiem wplótł pomarańcze, które z początku musują, jak Mirinda, a później dyskretnie towarzyszą głównym graczom kompozycji - wanilii i tonce - i przywołują wspomnienie galaretki pomarańczowej, która w dzieciństwie trafiała poza nawias smaku z obgryzionych dookoła delicji:)

Dzięki pomarańczom i białym kwiatom (zwłaszcza neroli) Poison Girl edt nigdy nie jest na tyle słodka, żeby zemdlić otoczenie albo samą osobę noszącą. Oczywiście pierwsze skrzypce gra w niej trio: wanilia-tonka-karmel, ale jest skutecznie hamowane przed dosłownością i infantylnością (w końcu to Dior, więc nie mogło być do końca banalnie).

Trudno mi powiedzieć, która wersja Poison Girl (perfumowana czy toaletowa) bardziej nakręca domowi mody sprzedaż, ale osobiście stawiam, że nie ta. Nie jest dosłowna, nie obnosi się mocą, choć trwałość ma całkiem dobrą. Ja jestem wobec niej na tak, choć z pewnością nie jest to miłość absolutna, a raczej przelotny, sezonowy romans. Osobiście wolę słodkie zapachy przełamane jakąś niedorzeczną kontrą (szafran, sól, kadzidło), a tu jest dla mnie zbyt miło i bezpiecznie.

Niemniej jednak Poison Girl edt mogę polecić każdemu, kto szuka gourmanda pozbawionego ataku wściekłego cukiernika. Kto lubi słodycz, ale na tyle dyskretną i nie wycinającą numerów otoczeniu, że nie zostanie przez nią wyklęty ze środowiska. Poison Girl edt jest bowiem doskonałym przykładem tego, że można stworzyć zapach gourmand, który nie będzie tani, zachowa odpowiedni umiar i polot... Ale uwaga, wbrew temu co powiedziała konsultantka w perfumerii, w przypadku akurat tych perfum - mały procent kobiet 30+ ma szansę poczuć się w nich adekwatnie. Choć jestem daleka od używania zapachów stosownych do wieku, to akurat w tym przypadku Poison Girl edt nie chce przystosować się do mojego wieku... i pachnie na mnie zbyt dziewczęco:)

Specyfikacja:
Poison Girl, woda toaletowa
Premiera: 2017
Nuty głowy: mrożona pomarańcza, gorzka pomarańcza i cytryna
Nuty serca: róża z Grasse, neroli, kwiat pomarańczy, róża damasceńska
Nuty bazy: wanilia, fasola tonka, drewno kaszmirowe, heliotrop i karmel
Twórca (nos): Francois Demachy
Trwałość: 5/6
Projekcja: 3/6Related Articles