In fragrances mainstream

Paco Rabanne Olympea

Kiedy w 2015 roku Olympea zadebiutowała na rynku, znawcy zapachów nie pozostawili na niej suchej nitki. Komentarze jakoby była kolejnym "średniakiem od Rabanne'a" albo "następnym banałem wyrosłym na fali popularności La vie est belle" można było przeczytać w zasadzie wszędzie. Oczywiście jest w nich ziarno prawdy, bo Olympea przewrotu na rynku perfumeryjnym na pewno nie zrobiła. Jednak trzeba oddać honor marce Paco Rabanne, bo tym zapachem odeszła od swoich ulubionych kompozycji w stylu „dla każdego”, podejmując pewne ryzyko i choćby z tego względu będę Olympei bronić.

U Paco Rabanne'a zapachy bardzo lubią chodzić parami, co oznacza, że zapach damski ma tu zawsze swój męski odpowiednik i na odwrót. Jeśli chodzi o Olympeę, powstała jako odpowiedź na męskiego Invictusa z 2013 roku, co uwidocznia się nie tylko w podobnym designie ich opakowań, ale w zbieżnej kampanii marketingowej. Olympea i Invictus kreowane są na zapachy zwycięzców, co dodatkowo podkreślają ich flakony w postaci pucharu i wieńca laurowego.

Olympea jest według mnie zaskoczeniem w kontekście poprzednich dokonań Paco Rabanne. O tyle, o ile do 2015 roku jego całą linię damską można było podsumować jednym twierdzeniem: "przeciętne, schlebiające masowym gustom", odkąd pojawiła się Olympea przestało to być takie oczywiste... Bo Olympea ze względu na mocny, słony akcent może się nie podobać masom. Ba, chyba nawet się nie podoba, bo nie spotykam jej właściwie w otoczeniu. 

Sól nie jest ulubioną nutą mainstreamu. Niezwykle rzadko spotyka się ją w perfumach szeroko dystrybuowanych marek. Z tych najbardziej znanych słonych zapachów można właściwie wymienić tylko dwa - Reveal Calvina Kleina i właśnie Olympeę. Nuta soli wpływa w niej na wydźwięk wszystkich pozostałych nut kompozycji. Dzięki temu, mimo że w Olympei dominuje wanilia, nie jest banalna ani przesłodzona. Głównymi aktorami kompozycji są właśnie ona, sól i jaśmin. To trio zdecydowanie gra tu pierwsze skrzypce, a wspierają je drzewo kaszmirowe, mandarynka i... przysięgałabym, że nuty wodne, ale może to właśnie sól buduje skojarzenia z wodą morską.

W Olympei jest też akcent, który charakterystyczny jest dla każdej kompozycji sygnowanej przez Paco Rabanne - syntetyczność. Nie wiem jak doprawdy udaje się to marce, ale w każdym jej zapachu da się wyczuć ten charakterystyczny, chemiczny element, który stał się fundamentem wszystkich jej kompozycji. Prawdopodobnie wynika to z kiepskiej jakości składników, ale prawda jest taka, że akurat u Rabanne'a świetnie sprawdza się poetyka "plastic is fantastic", bo jakoś nie zauważam, żeby przez syntetyczność, jaka jest wpisana w DNA zapachów marki - ubywało jej wielbicieli.

Lubię Olympeę, bo nie jest banalna, jeśli zestawić ją z innymi waniliowymi premierami ostatnich lat. W zamyśle była też z dużą pewnością zapachem nawet bardziej interesującym, ale powiew nowatorstwa zderzył się tu z genetycznie modyfikowanymi komponentami. A szkoda, bo mogło być znacznie lepiej, a wyszło jak zawsze u Rabanne'a. Jednak mimo tego, w starciu dwóch konkurentów, którzy zawsze są sobie przeciwstawiani - jestem po stronie Olympei, a nie Reveal Kleina.

Specyfikacja:
Olympea, woda perfumowana
Premiera: 2015
Nuty głowy: zielona mandarynka, jaśmin, kwiat imbiru
Nuty serca: wanilia, sól
Nuty bazy: ambra, drzewo kaszmirowe i drzewo sandałowe
Twórcy (nosy): Loc Dong, Anne Flipo i Dominique Ropion
Trwałość: 5/6
Projekcja: 3/6



     

Related Articles