In fragrances Life relacje

Nie wierzę Ci, kiedy mówisz, że zapachy nie mają znaczenia

Ten wpis dedykuję tym, którzy, gdy postanowiłam założyć bloga i powiedziałam, o czym będzie odpowiadali często: "Zapachy, perfumy? Przecież to nie temat. Nikt nie zwraca na to uwagi."

Odkąd 15 lat temu kupiłam pierwszy flakon markowych perfum za pieniądze zarobione w dorywczej pracy - kocham zapachy. Do dziś pamiętam moje pierwsze perfumy. Te perfumy. Była to nieprodukowana już woda toaletowa Davidoffa Good life.

W każdym razie wtedy, w 2002 roku, być ubranym w markowy zapach było niezwykle trudno, bo perfumerie na polskim rynku dopiero stawiały pierwsze kroki, a ceny czołowych brendów zapachowych na półkach były wprost niedorzeczne. Ja mojego Davidoffa kupiłam w wyjątkowej promocji od kuriera... bo kiedyś jeszcze firmy kurierskie "gubiły" wartościowe przesyłki. Od tamtej pory zawsze, choćbym musiała oszczędzać, miałam dobre perfumy. Oczywiście nie omijały mnie zbiorowe paranoje na hity sprzedażowe i tak, jak co druga kobieta mijana na ulicy, pachniałam zapachem, który był akurat na topie.

Po eksperymentach z różnymi markami, mój gust wyklarował się i dziś mam swoje top +/- 10 perfum, których używam w zależności od efektu, który chcę osiągnąć, bo każdy z moich zapachów ma na mnie jakieś działanie. Relaksacyjne, motywacyjne albo pobudzające do twórczego myślenia.

O tym, że zapachy wpływają na nasze życie wie każdy, ale nie każdy sobie tę wiedzę uświadamia. Bo ilu z nas nie wącha nowych książek albo nie pije na wpół wystygłej kawy tylko dlatego, żeby upajać się jej aromatem, kiedy jest świeżo zaparzona? Każdy ma jakieś zapachowe fetysze. Gdyby tak nie było nie kupowalibyśmy konkretnego płynu do płukania tkanin tylko pierwszy lepszy z póki. Nie kupowalibyśmy odświeżaczy powietrza ani balsamów do ciała o określonym zapachu. Nie wąchalibyśmy świeżego chleba, ogórka ani pomarańczy. A każdy z nas częściej lub rzadziej to robi, nawet nieświadomie.

Zapachy są więc dla nas ważne, nawet jeśli się przed tą tezą bronimy. I to jakimi się otaczamy również w mniejszym lub większym stopniu wpływa na nasz nastrój i funkcjonowanie. Mi osobiście zapachy świeże dodają energii, słodkie relaksują. Jest jeszcze trzecia kategoria zapachów - niepokojące. Używam ich, gdy muszę wykonać jakaś twórczą pracę i wykazać się kreatywnością.

Zapachy wpływają też na sposób w jaki postrzegamy innych. Nie wierzysz? Ok, prosty przykład. Jedziesz w zatłoczonym autobusie, a obok Ciebie stoi mężczyzna, który 30 sekund temu odgasił na przystanku papierosa albo taki, który stoczył właśnie przegraną walkę z własną higieną osobistą. Wysiadacie razem, a on delikatnie puka cię w ramię i mówi: “Obserwowałem panią przez cała podróż i chciałbym zaproponować wspólne wyjście na kawę. Da się pani zaprosić?”. I co dasz się zaprosić? Nigdy w życiu! Albo inny przykład. Wyobraź sobie, że jesteś rektuterem i prowadzisz właśnie nabór na kluczowe stanowisko kierownicze, a na rozmowę przychodzi kandydatka ze świetnym CV i zabijającym wszystkie żywe stworzenia w otoczeniu zapachem. Świadczy to oczywiście o braku znajomości zasad savoir vivre’u zapachowego, czyli nie męczenia środowiska zawodowego zbyt mocnym i niedopasowanym do okazji zapachem. Czy zatem chciałbyś ją zatrudnić, jeśli wiesz, że będzie rozmawiała w Twoim imieniu z kluczowymi partnerami biznesowymi? Myślę, że trzy razy to przemyślisz.

Mam wielu kolegów, którzy wyznają zasadę, że prawdziwy facet musi pachnieć, jak facet, czyli mydłem i niczym więcej, bo perfumy to jakiś wymysł metroseksów. Ale co robią ci koledzy, jak wybierają się na pierwszą randkę? A no właśnie... i wtedy okazuje się, że perfumy wcale nie są wymysłem dla metroseksualnych, bo aby pokazać się z dobrej strony w procesie zdobywania należy również elegancko pachnieć.

Nie wierzę zatem nikomu, kto twierdzi, że zapachy nie mają dla niego znaczenia, a już perfumy to jakiś zbędny, absurdalny wydatek. Korzystając od lat z komunikacji miejskiej, którą nota bene uwielbiam, jako świetny korkołamacz (tramwaje) i dobry punkt obserwacyjny społeczeństwa widzę, że zapach odgrywa coraz większą rolę dla "średniostatystycznego Polaka". Bo tak, jak kiedyś, zwłaszcza w lecie, w tramwajach uderzał mnie w nos głównie brak higieny, tak teraz naprawdę rzadko zdarza mi się od kogoś odsunąć. Ludzie zaczęli pachnieć coraz przyjemniej i zdecydowanie lepiej, nawet jeśli nie są to zapachy stricte perfum (a coraz częściej są).

Dlatego nie wierzę Ci, kiedy mówisz, że zapachy nie mają znaczenia.
Related Articles